Pokoje-Noclegi Gdańsk

Atrakcje Turystyczne

Plaże i kąpieliska na Wyspie Sobieszewskiej
Wzdłuż 11 km plaży na wyspie, znajdują się w sezonie letnim 2 kąpieliska strzeżone (plaża w Sobieszewie oraz plaża w Orlu). Kąpieliska dozorowane są przez ratowników codziennie w godz. 9.30 - 17.30. w okresie od 01.07 - 31.08. Na Wyspie Sobieszewskiej można również kąpać się na pozostałych kąpieliska niestrzeżonych w Sobieszewo przy ul. Sobieszewskiej, Górkach Wschodnich, Komarach i Świbnie.. Na każdym kąpielisku strzeżonym znajdują się przebieralnie, opłukiwacze z bieżącą słodką wodą dla potrzeb plażowiczów, punkty medyczne z podstawowym sprzętem, lekami i artykułami sanitarnymi oraz sprzęt ratowniczy. Czynne są również wypożyczalnie sprzętu plażowego, a także przygotowano boiska do gry w plażową piłkę siatkową.
Szlak turystyczny Wyspy Sobieszewskiej
Szlak prowadzi przez wiele ciekawych zakątków Wyspy Sobieszewskiej. Rozpoczynając wycieczkę od centrum Sobieszewa mamy możliwość zwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, Izby Wincentego Pola (XIX w. geografa opisującego tutejsze tereny), Galerię „ Bursztynowe Centrum”. Kontynuując wycieczkę wzdłuż martwej Wisły ul. Przegalińską napotkamy neorenesansowy dom z 1906r. , dworek o romantycznej bryle z końca XIX w. oraz najstarszy budynek na wyspie z 1741r. Na końcu ul. Przegalińskiej znajdują się 2 śluzy dzielące Przekop Wisły od Martwej Wisły. Kierując się w stronę Świbna można zauważyć odrestaurowane domy Rybackie. W Świbnie koło przeprawy promowej znajduje się tablica opisująca powstanie Przekopu oraz upamiętniający to wydarzenie pamiątkowy głaz. W drodze powrotnej do Sobieszewa mija się Sanktuarium św. Wojciecha, a w odległości 6 km od wału w Świbnie można odnaleźć Forsterówkę – dworek zbudowany w latach 30-tych na polecenie A. Hitlera. Służący on jako rezydencja Alberta Forstera (gauleiter okręgu gdańskiego). Po dojechaniu do Sobieszewa warto kontynuować wyprawę w stonę Górek Wschodnich w celu zwiedzenia Zakładu Ornitologii PAN oraz terenów Rezerwatu Przyrody „ Ptasi Raj”.
Rezerwaty przyrody na Wyspie Sobieszewskiej
Zapraszamy na wędrówkę ścieżką Przyrodniczo-Dydaktyczną w Rezerwacie „ Ptasi Raj”. Trasa rozpoczyna się na końcu ul. Nawiślańskiej od Tablicy informacyjnej (700m. od „bursztynowej-wydmy”) i prowadzi częściowo przez Rezerwat „Ptasi Raj”. Na ścieżce można napotkać na plansze prezentujące fałnę i florę tego terenu. Przy obu jeziorach „Karaś” i „ Ptasi Raj” stoją dwie wieżę obserwacyjne, skąd można podziwiać piękno rezerwatu. Na terenie „Ptasiego Raju” warto przejść się kamienna grobla prowadząca do ujścia Wisły Śmiałej, na której znajduje się świetny punkt widokowy.
Rejs tramwajem wodnym
Widok na Gdańsk nocą - przystanek tramwaju wodnego (5 min. od Bursztynowej Wydmy)Kolejną z atrakcji stanowi rejs tramwajem wodnym linii F4. Kursuje on cztery razy dziennie, od połowy czerwca do końca wakacji. Tramwaj wypływa z przystanku na Wyspie Sobieszewskiej przy ul. Nadwiślańskiej, w pobliżu dojścia do plaży ul. Sobieszewską (ok. 400m od Bursztynowej Wydmy) i dopływa do przystani przy Długim Pobrzeżu w Gdańsku. W Gdańsku istnieje możliwość przesiadki i kontynuowanie rejsu Tramwajem linii F2, aż na Hel. Więcej informacji na stronie ZTM w Gdańsku.
Szlak wodny na Martwej Wiśle
Wody opływające Wyspę Sobieszewską stanowią cześć szlaku wodnego "Gdańsk - Zalew Wiślany".
Żeglujący na tych wodach mogą podziwiać malowniczy wygląd wyspy , napotkają na śluzy w Przegalinie, chroniące depresyjne tereny Żuław. Jedna z nich powstawała w 1895r i służyła dawniej do spławiania drewna do Gdańska.

Godziny otwierania dla żeglugi:
w sezonie letnim:
pn.- pt. 9.00- 19.00, sob.-nd. 9.00-17.00
poza sezonem:
7.00-15.00

Żeglarze napotkają również na swojej drodze most pontonowy w Sobieszewie.
Otwarcie mostu dla jednostek turystycznych: (codziennie, w okresie 01.05 - 30.09)
8.30, 10.00, 13.00, 17.00 i 19.00 lub gdy zbierze się 10 jednostek, a także w czasie, gdy przechodzą jednostki żeglugowe.
W godz. 6.30 - 8.30 ustanowiono zakaz otwierania mostu. Otwarcie mostu jest bezpłatne.
W odległości ok. 1 km od mostu w stronę Górek Wschodnich znajduje się 400 metrowe umocnione nabrzeże z możliwością cumowania.
Bursztyn – „złoto północy”
Jednym z najprostszych sposobów pozyskania bursztynu to zbieranie go na plaży. Najłatwiej znaleźć go podczas sztormowych dni, wtedy na brzegu można odnaleźć niezliczone ilości przepięknego bałtyckiego bursztynu. Znaczna ilości bursztynu spoczywa w osadach na dnie i podczas silnego sztormu zostaje wyrzucana przez fale na plażę. Skuteczną metodą zbierania bursztynu jest poławianie przez wielką sieć toczących się bryłek po dnie, które są od czasu do czasu podrywane przez wodę w górę.
[email protected]